By Tassia O'Callaghan
Mar 29, 2023
•
6 min read
Reviewed by Dr. Kiarra King, MD,
Physician & Board-Certified OB-GYN
By Katie Mill
By Katie Mill
By Katie Mill
By Keshia Sophia Roelofs
By Dr. Paige Enwright
By Catherine Craik
Hi, I was just wondering if everyone could give me some more idea that me and my family could enjoy for tea. I just find myself make this same things every week some just wanting to try a few different things. Does need to be suitable for adults and children. Thank you! Xxx
How much are yall spending on groceries weekly? Comment (family size, special diets, location etc) if you’d like. For comparison, we are a U.S. family of four spending $4.77 per meal per person per day ($57.21 per day total) on a vegetarian lifestyle so about $400 per week.
Our little sausage had CMPA diagnosed 31st of Jan and we have been waiting for a referral - they rejected that one because no height and weight on the letter so have re-referred but trying to speak to someone is proving to be nigh on impossible. Totally dairy and soya free but bubba has had a huge flare and I have no idea what could have caused it - thinking egg. Considering swapping to formula so thay while weaning she at least has a consistent allergen free food source How have people coped with new allergens popping up, getting to actually speak a dietician and then managing that?
Does anyone have a favorite protein shake powder? I’m looking for one that is completely natural, no artificial sweeteners or additives, and whey based. Would prefer no chalky taste and that it mixes well.
How much is your LO eating now? Like meals and bottles..
Everywhere I look at the moment there seems to be pistachio flavour everything. Drinks, chocolate, desserts etc etc. Do you think it's worth the hype?