How much does a weekly food shop cost you?

Every week I feel like it’s more and more expensive. My child is eating so much fruit!!!
Like
Share Mobile
Share
  • Share

Show your support

I probably spent about £300/£350 a month, including cleaning products but excluding nappies. My LB eats loads of berries, but I ended up getting frozen berries for overnight oats/ fruit pancakes etc, as it's so much cheaper (£3 for a big bag over £3 for a punnet). I'll buy fresh berries for him to snack on on their own though. We don't skimp on food and we will buy what we want but then I also shop in aldi where everything is cheaper x Edit just to say my LB does get breakfast, lunch and dinner at nursery 3 days a week too x

My weekly shop is about £130 but I will need other bits and bobs within the month on top of that weekly spend like idk gravy granules or something like that, and extra milk! X

We spend £50-£75 a week as a family of 3

Around £60-£80 depending on if we needed added extras like cleaning products. That doesn’t include nappies though. We shop at Aldi, two adults and a toddler and toddler is at nursery 3 days a week but we still do give him dinner when he returns x

Read more on Peanut