My girl will go through a tub a week (4 months old) and it’s £13.50 for the 1 I use. But I know other babies that will do 2 tubs a week so it varies and can get VERY expensive 😅
Around 1 tub a week and it costs us £21 per tub (goats milk)
When my youngest was on formula, at his peak of consumption it would have cost roughly $215 a month. He was able to go through a 3lb tub in about 5-6 days and this was with store brand formula lol
She used to cost about £40 a month in formula.
When I first stopped breastfeeding which was around 8 weeks postpartum, we were going through a tin of formula a week (£12). This lasted until around 8 months, which then went to one tin every 2 weeks with weaning. We’ve carried on with formula rather than switching to cows milk, he’s 16 months now and one tin lasts anywhere between 2-4 weeks x